Pagrindinis » Straipsniai » Kosmoso paslaptys

Astronomai atrado hipotetinę žvaigždę – Torno-Zytkou objektą

Astronomai atrado hipotetinę žvaigždę – Torno-Zytkou objektą

Dangaus kūnas, kurio kosmoso tyruose iki šiol nebuvo užfiksavę nė pažangiausi kosminiai teleskopai. Astronomai mano, kad jiems netikėtai pavyko atrasti tai, kas iki šiol buvo laikoma tik teoriniu kosminiu paradoksu – Torno-Zytkou objektu (TZO) vadinamą hipotetinę žvaigždę.

Paradoksaliosios žvaigždės požymių pastebėta kaimyninėje galaktikoje – Mažajame Magelano Debesyje, už daugiau kaip 200 tūkst. šviesmečių nuo Žemės. Nors išoriškai Torno-Zytkou objektas panašus į raudonąją supermilžinę, iš tikrųjų tai – dvi žvaigždės vienoje. Tai labai keista dvinarė žvaigždžių sistema, kurią sudaro supermilžinės tipo žvaigždė ir į ją įlindusi neutroninė žvaigždė.

 

Teoriją apie tokių žvaigždžių egzistavimą 1975 m. suformulavo fizikas Kipas Tornas (Kip Thorne) ir astronomė Ana Zytkou (Anna Zytkow). Tačiau įsitikinta, kad surasti Torno-Zytkou objektus iš tikrųjų yra nepaprastai sudėtinga, nes jie labai panašūs į raudonąsias supermilžines (viena jų – vaizdingame Oriono žvaigždyne spindinti garsioji bet kurią akimirką sprogti galinti Betelgeizė). TZO galima identifikuoti faktiškai tik atlikus ypač tikslią spektroskopinę analizę ir jos metu aptikus ypatingų cheminių požymių.

Mažajame Magelano Debesyje spindinčios raudonosios supermilžinės HV 2112 stebėjimai pateikė kaip tik tokių požymių, kokių reikia Torno-Zytkou objekto identifikavimui: neįprastai didelė tam tikrų cheminių elementų (molibdenas, rubidis, litis) koncentracija.

Nors visi šie cheminiai elementai gimsta žvaigždėse (anot Carlo Sagano, visi mes – iš žvaigždžių dulkių), minėtų cheminių elementų pavienėse supermilžinėse įprastai nebūna. Supermilžinės atmosferoje tokių elementų gali atsirasti tik tada, jei ji absorbuotų (prarytų) gerokai karštesnį kūną – masyvesnės kaimyninės žvaigždės sprogimo liekaną, kuri vadinama neutronine žvaigžde.

„Tyrinėti tokius kosminius objektus yra neįtikėtina! Jie atskleidžia visiškai naują žvaigždžių gelmėse vykstančių procesų modelį, – įsitikinusi Kolorado universiteto Boulderyje astronomė, atradimą padariusios tyrėjų grupės vadovė Emily Levesque. – Jis gali atskleisti naujus būdus, kaip visatoje gimsta sunkieji elementai.“

Prieš 40 metų suformuluotos teorijos vaisiais patenkinta ir viena jos autorių, Kembridžo universiteto astronomijos daktarė Ana Zytkou.

„Aš neapsakomai laiminga, kad stebėjimai patvirtino teorines mūsų prognozes, – kalbėjo A. Zytkou. – Kai su kolega Kipu Tornu pateikėme teorinį žvaigždės su neutroniniu branduoliu modelį, jo paneigti niekas nesugebėjo. Jei teoriškai viskas korektiška, anksčiau ar vėliau bus sulaukta ir tiesioginių teorijos patvirtinimų.“

Tyrimo rezultatus pristatanti publikacija priimta spaudai ir pasirodys žurnale „Monthly Notices of the Royal Astronomical Society Letters“. Straipsnį rasite spustelėję šią nuorodą.

Astronomai atrado hipotetinę žvaigždę – Torno-Zytkou objektą


Kategorija: Kosmoso paslaptys | Įdėjo: Admin (06.06.2014) | Autorius: technologijos.lt Tinklalapis
Peržiūrų: 848 | Raktažodžiai: Atradimai Visatoje, Keistosios žvaigždės, Torno-Zytkou objektai | Reitingas: 0.0/0
Turite naujieną, receptą, pranešimą ar tiesiog radote įdomų straipsnį? Pasidalinkite ir patalpinkite. Būtina nurodyti nuoroda ir autoriu.
Prisijunk prie mūsų
Pasidalinkite straipsniu su visais, jums vienas paspaudimas, o mums malonumas.

Patalpink skelbimą skelbimaistatybos.lt . Statybų rinkai pritaikyti skelbimai.

Kiti skelbimai
skelbimai
Tiems, kurie trokšta numesti s...
skelbimai
Greitas kreditas. Paskolos int...
skelbimai
Stogo konstrukcijų (santvarų) ...
skelbimai
Kreditai internetu. Paskolos b...
skelbimai
Greita paskola. Paskolos inter...
skelbimai
Reklamos dizaineriai, spauda, ...

Iš viso komentarų: 0
Sutikimas:1 Saugos kodas *:
Žymos
bendrieji statybos darbai statyba tavoskelbimai.lt nemokami straipsniai siuntos nemokami skelbimai dovanos dazymas pramogos vaikams dell Hibridiniai nešiojami kompiuteriai remonto remontas lietuva anglija Drabužių naujienos Išpardavimas reklaminiai straipsniai straipsniai ASUS Drabužių išpardavimas Lietuvos rinkos naujienos Apple Akibrokštai gyvūnijos pasaulyje ateiviai istorija archeologija civilizacijos Vitaminai Įvairios keistenybės skelbimai Naudinga žinoti Kosmosas žemė Stop kadras Atradimai Visatoje Grobuonys ir aukos aksesuarai reklama akcija kaina svorio black walnut pagerina nuo stiprina apsaugo antioksidantas valo apdaila

Patalpinai skelbimą? Spausk skelbime žvaigždutę. Patinka. Kuo didesnis skelbimo reitingas, tuo didesnė galimybė skelbimui būt čia.
Naujausi skelbimai
Ar žinote kaip stipri... 54
Naujausi skelbimai
Katės Nagas - VALO, D... 50
Naujausi skelbimai
Vitaminai AKTYVIAM GY... 55
Naujausi skelbimai
Parduodamas 25aru skl... 40000
Naujausi skelbimai
Stresui širdžiai nura... 50
Naujausi skelbimai
VAIKAMS - žarnyno mik... 58
Naujausi skelbimai
Labai mėgsti saldumyn... 52
tavoskelbimai.lt skelbimaistatybos.lt objavlenija.net

Naudojimosi taisyklės | Kontaktai/Pasiūlymai | Vartotojo pasirinkimas | TAVO skelbimai.lt naujienos | Prenumeruok >RSS Prenumeruok
S8 7753191*77 | Visos teisės saugomos | © 2014 Tavoskelbimai.lt - nemokami skelbimai internete | Lankomumas:

SiteMAP
Наверх