- 0.0 Reitingas
- 2152 Peržiūrosа
Ar kada nors teko susidurti su žmogumi, su kuriuo kaskart pabendravę kurį laiką jaučiatės blogai, prislegia kaltės, gailesčio jausmas bei kitos neigiamos emocijos. Jei taip, greičiausiai susidūrėte su vadinamuoju energijos vampyru. Tokių žmonių egzistavimą patvirtina net psichologijos specialistai.
Nesuvokiamas poveikis
Apie energinius vampyrus kalba ir bioenergetikai bei ekstrasensai. Jie tokį reiškinį aiškina šiek tiek kitaip nei tradicinės medicinos atstovai. Energiniai vampyrai, jų teigimu, kaip ir tikrieji tamsos monstrai, užsiima siurbimu. Tik siurbiamas ne žmonių kraujas, o jų energija. Vampyras papildo savo energijos atsargas, o auka pasijunta išsekusi.
Psichologė Genovaitė Petronienė mano, kad energijos vampyrai iš tiesų egzistuoja, tačiau yra šiek tiek kitokie, nei apie juos kalba netradicinės medicinos atstovai.
„Energijos vampyrai egzistuoja, tačiau egzistuoja ne ta prasme, kaip ekstrasensai aiškina, kad štai žmogus prisiartino, viskas tvarkoje, normaliai bendravai ir štai staiga nusiurbė tavo energiją. Aš nesusidūriau su tokiais žmonėmis. Gal jautruoliai ir jaučia kažkokias sroves, bet šiaip nemanau, kad egzistuoja toks reiškinys. Gal aš pernelyg energiškai nejautri”, – juokėsi G.Petronienė.
Tačiau ji patvirtina, kad tikrai egzistuoja žmonės, su kuriais bendraudami pasijuntame neigiamai. Bendravimo metu tarsi nieko blogo ir nevyksta – niekas nepuola, nežemina, nekaltina. Atrodo, kad pašnekesys vyksta geruoju, o po to atsiranda kaltės jausmas, savęs nuvertinimas. Štai tokį dalyką, psichologės nuomone, galima vadinti energijos vampyrizmu. Dėl to, kad tai yra nematomas neigiamas poveikis ir žmogus taip ir nesuvokia, koks tas poveikis yra iš tikrųjų.
Daugybė rūšių
„Tokio poveikio rūšys gali būti kelios. Pavyzdžiui, mazochistinės asmenybės mėgsta skųstis, įtraukti jus į užburtą ratą – jūs jam stengiatės padėti, jis jums sukelia gailestį. Siūlote jam vieną variantą, o jis sako, kad netinka, siūlote kažką kitą, o jis vėl atmeta. Ir galų gale, kai jūs jau visiškai pavargęs ir viską jam pasiūlėte, jis pareiškia, kad štai niekas jam negali padėti. Jūs tada jaučiatės kaltas, kad tas žmogus kenčia, o jūs beširdis jam nepadėjote. Nors realiai esate labai išvargintas tų beprasmių siūlymų, kuriuos jis ką tik atmetė”, – pasakojo G.Petronienė.
Psichologė taip pat pasakojo, jog prie energinių vampyrų gali būti priskiriami ir tie žmonės, kurie stengiasi sukelti gailestį, nuolat parodyti, kaip žiauriai jūs juos įskaudinote.
„Tas žmogus turi kokį nors įprotį, silpnąją charakterio pusę, pavyzdžiui, bijo tamsos. Gali būti, kad jis jums sakė kokį kartą, bet nelabai aiškiai. Tarkime, pasiūlote jam susitikti vakare, o jis ateina visas pamėlynavęs ir sako, kaip baisiai jūs jį nukankinote, nes juk žinojote, kad jis bijo tamsos, bet privertėt jį vaikščioti vakare. Ir vėlgi jūs pasijuntate esantis kaltas”, – sakė specialistė.
Anot psichologės, energijos vampyrams svarbiausia žmonėms įteigti kaltę, nes būtent tada jie jaučiasi blogiausiai. Tačiau ir įvairios provokacijos taip pat gali būti priskiriamos prie energinio vampyrizmo.
„Tokie žmonės atrodo geri, visiems įtinka ir staiga vieną dieną jie visiškai pakeičia stilių, pasidaro nejautrūs. Tada taip pat galite išsigąsti, prarasti pusiausvyrą”, – sakė G.Petronienė.
Stengtis atsiriboti
Pasak gydytojos, tokius žmones sunku išaiškinti, nes užklumpa kaltės jausmas ir bandai keisti save, o ne jį.
„Aš toks nejautrus, juk man tikrai sakė, kad bijo tamsos, kaip aš galėjau taip pasielgti” – taip žmonės dažnai galvoja. Svarbiausia yra ne save kaltinti, o pasižiūrėti iš šalies, kas čia vyksta. Dar geriau tai aptarti su kitais žmonėmis, kurie iš šalies mato, kad jūs nesate kaltas”, – patarė psichologė.
G.Petronienės teigimu, kadangi vampyrizmo būdų yra daug, geriausia būtų juos visus žinoti ir mokėti atpažinti: „Su kuo jau esate susidūręs, antrą kartą turėtumėte „nebepasimauti”. Jeigu jūs jau žinote, ką tai reiškia, kitą kartą galite ramiai pasiklausyti ir neimti į galvą. Jeigu jam norisi kažką apkaltinti, tai nereiškia, kad jūs turite pasijausti kaltas.”
Psichologė teigė, kad pirštų ar rankų sunėrimas, kojų sukryžiavimas, dažnai siūlomas norintiems atsiriboti nuo energinių vampyrų, yra veiksmingesnis kitais atvejais. Taip galima gintis tada, kai ant jūsų akivaizdžiai pilamos pamazgos. Gali padėti ir įsivaizduojamos stiklinės sienos statymas, svarbiausia kažką daryti, kad tos pamazgos nepasiektų jūsų širdies.
„Bet čia tinka akivaizdiems atvejams. O vampyras juk dėl to ir yra taip vadinamas, kad išsilieja ant jūsų netiesiogiai”, – sakė ji.
Savyje neatpažįsta
Pasak G.Petronienės, energijos vampyras dažniausiai netinkamai elgiasi pasąmoningai ir pats to nesuvokia, nenori jums specialiai pakenkti. Tai tiesiog automatinis noras, kad kitas pasijaustų blogiau, tada palengvėja ir tam žmogui.
„Jie savęs niekada neidentifikuoja kaip energinių vampyrų. Neįmanoma savyje atpažinti energijos vampyro. Jeigu žmonės ateis ir paaiškins, kad jie kažką blogai padarė, galbūt kažkiek ir susimąstys, tačiau visiškai susivokti sudėtinga. Reikia stengtis pasikeisti, stengtis neversti kitam kaltės, jei matai, kad jis kaltas nėra. Reikia stengtis neperkelti neigiamos energijos kitiems”, – sakė G.Petronienė.
Jos teigimu, į psichologus dėl šios problemos žmonės nesikreipia.
„Jei ir ateina pas mane, tai taip pat išsilieja ir ant manęs, o tada aš jiems jau bandau aiškinti”, – šypsojosi specialistė.
Parengta pagal dienraščio „Vakaro žinios“ priedą „Geras!“