Meniu
Asmeninė anketa Prisijungimas ir registracija
Atgal Pagrindinis » Каталог статей » Karo paslaptys

Karinių bazių imperija

  • 0.0 Reitingas
  • 1816 Peržiūrosов

Prieš 65 metus, 1949 balandžio 4 dieną dvylika šalių pasirašė Vašingtono sutartį dėl bendros gynybos sistemos. Kaip pasakė pirmasis generalinis sekretorius, NATO buvo sukurtas, kad "rusai būtų sulaikomi išorėje, amerikiečiai - viduje, o vokiečiai - apačioje".

Suirus Tarybų Sąjungai NATO ir JAV, kuri padengia 75 procentus bloko išlaidų, interesų zona tapo praktiškai visi planetos regionai. Pasaulį apjuosė karinės bazės ar atraminiai punktai - Amerikos imperijos forpostai. Jų skaičius žurnalo Foreign Affairs duomenimis artėja prie 1000. vien per paskutinius 12 metų JAV pastatė ar praplėtė savo bazes dešimtyje Europos, Centrinės Azijos ir Afrikos šalių.

Balandžio 3 dieną Amerika nusprendė padidinti JAV karinę reagavimo į krizes grupuotę Europoje dar 175 jūrų pėstininkais. Oficialus JAV Gynybos ministerijos atstovas pulkininkas Stivas Vorenas pareiškė, kad jie bus permesti į rumunų Michailo Kogelničanu vardo aerodromą, kur jau yra 265 jūsų pėstininkai. Amerika su Rumunija sudarė sutartį, kad šioje bazėje gali būti dislokuota iki 600 jūsų pėstininkų. Vienintelė klaida, kurią padarė pulkininkas - tai amerikiečių reagavimo į krizes grupuotės narių Europoje skaičius, joje šiuo metu esama ne 500, kaip buvo skelbiama, o 800 žmonių.

Lyginant su "Plieniniu mazgu" Kosove, stambiausia karine baze už Amerikos ribų, kur tarnauja apie 7000 žmonių, tai nėra daug. Tačiau esmė ne skaičiuje, o kokybėje. Vienas specialių pajėgų kovotojas gali atstoti dešimtis paprastų pėstininkų.

Tarp KFOR taikos palaikymo karių sklandė juokelis: "Kokie du objektai yra pakankamai dideli, kad juos galima būtų pamatyti iš kosmoso? Atsakymas: Didžioji Kinų siena ir "Plieninis mazgas".

Stambiausiu JAV karinių oro pajėgų atraminiu punktu už JAV teritorijos ribų nuo 1973 metų yra Ramšteino aviacijos bazė Vokietijoje, įkurta 1952 metais. 2004 metais čia tarnavo 35 000 kariškių ir 4000 civilių tarnautojų.

Labai sunku nustatyti Amerikos bazių imperijos dydį. Oficialūs duomenys čia neretai būna labai apgaulingi. Pasak JAV Gynybos ministerijos, kuri leidžia kasmetinę Struktūrinę analizę, finansiniais 2003 metais Pentagonas turėjo arba laikinai nuomojosi 702 karines bazes užsienyje beveik 130-tyje šalių, plius turėjo dar 6000 bazių pačioje Amerikoje. Šie skaičiai, tegu ir įspūdingi, iš tikrųjų aprėpia anaiptol ne visas amerikiečių bazes planetoje. Ataskaitoje, pavyzdžiui, nieko nesakoma apie Amerikos kariuomenę Kosove, Afganistane, Irake, Kuveite, Izraelyje, Kirgizijoje, Katare ir Uzbekistane, nors JAV karinės struktūros įkūrė ten savo karines bazes po 2001 metų.

Ataskaita pamini tiktai vieną karinio laivyno bazę Okinavoje, Japonijos saloje, praktiškai esančia amerikiečių kolonija pastaruosius 58 metus - Kemp Batlerį. Iš tikrųjų Okinavoje esama dešimties karinių jūrų bazių. Pentagonas taip pat neišvardijo visų 5 milijardus dolerių atsieinančių karinių ir žvalgybinių įrenginių Didžiojoje Britanijoje, kurie jau seniai maskuojami kaip anglų karališkų karinių oro pajėgų objektai.

Pentagonas daro viską, kas įmanoma, kad tos bazės labiau primintų Holivudo parkus su atrakcionais ar kurortą. Kai kurios iš jų yra tokio dydžio, kad jose kursuoja vidiniai autobusų maršrutai, vežiojantys kareivius ir tarnautojus į jų darbo vietas.

Jeigu kalbėti apie bazę Kosove, tai yra dvi jos atsiradimo versijos. Oficiali versija labai lakoniška ir, kaip visada, skamba labai kilniai - Amerikos kareiviai atėjo į Kosovą, kad atkurtų čia taiką. Tokia versija tiki nebent tiktai tie, kurie piktybiškai pažeidinėja bazėje galiojantį sausą įstatymą. Blaivi ir teisinga versija byloja apie neapsakomą Vašingtono troškimą turėti atramos punktus visuose regionuose, kuriuos jis laiko sau strategiškai svarbiais. JAV aviacija "įvedė taiką" Jugoslavijoje 1999 metais visų pirma tam, kad įkurtų ten savo karinę bazę. Laikraštis Washington Post labai paprastai apibūdino priežastis, dėl kurių NATO tada įvykdė savo operaciją: "Esant tokiai trapiai situacijai Artimuosiuose Rytuose, mums reikalingos bazės ir teisė skraidyti virš Balkanų, kad apgintume Kaspijos naftą".

Bazės Kosove projektas atsirado dar prieš tai, kai pirmoji sparnuotoji raketa buvo paleista į Serbiją 1999 metų kovo 24 dieną. Pulkininkas Robertas Makliuras, dalyvavęs bazės statyboje, parašė straipsnį apie savo patirtį ir nepamiršo pridurti: "Inžinerinis operacijos Kosove planavimas prasidėjo prieš kelis mėnesius iki numetant pirmąją bombą".

Strateginiai Vašingtono tikslai visiškai sutapo su finansiniais interesais tų jėgų, kurios trokšta gauti savo pelno dalį dalinant karinius kontraktus. Amerikiečių kareiviai, dislokuoti Kosove, juokauja, kad ant jų uniformos trūksta emblemos "

Brown & Root sponsorius" - būtent ši kompanija susigriebė didžiulį gabalą finansinio pyrago, aprūpindama bazę viskuo, pradedant pusryčiais, baigiant atsarginėmis automobilių dalimis. Kompanija priklauso korporacijai Halliburton, stambiausiai tiekėjai visko, ko reikia naftos gavybai, o svarbiausia, ji gavo ilgalaikį kontraktą aprūpinti Amerikos armiją užsienio operacijose dar 1992 metais iš Bušo-tėvo administracijos gynybos ministro. Dosnusis ministras buvo ne kas kitas kaip Dikas Čeinis, kuris, pasitraukęs iš posto nuo 1995 iki 2000 metų buvo labai "didelis žmogus" toje pačioje Halliburton, o prie Bušo-sūnaus tapo šalies vice prezidentu.

Amerikos karinių bazių žemėlapis

Visi darbingi albanai visais įmanomais būdais stengiasi gauti darbo Kosovo bazėje. Kalbama, kad esama netgi savotiško konkurso ir kad tas konkursas labai griežtas. Kalba eina ne tik ir ne tiek apie atlyginimą, kiek apie galimybę gauti leidimą apsigyventi JAV vos po dviejų metų nenutraukiamo darbo bazėje stažo. Kodėl staiga amerikiečiai ėmė taip lengvai dalinti pilietybę? Juk žinia, kad žaliosios kortos gavimo procedūra gali užsitęsti ilgus metus netgi jau gyvenant pačioje Amerikoje. Matyt, tai savotiškas užmokestis už tylėjimą, o tylėti, iš visko sprendžiant, yra apie ką. Gandai apie kažkokias slaptas gamybas sklando patys įvairiausi: vieni kalba, kad ten štampuojama amunicija, kiti daro užuominas apie chemijos pramonę. Aišku tik viena - nėra dūmų be ugnies, ir kol toji "ugnis" dega, amerikiečiai iš ten neišeis.

Источник: Перейти