- 0.0 Reitingas
- 2072 Peržiūrosа
Gegužės 31-ąją minėsime pasaulinę dieną be tabako. Šventė skirta susipažinti su rūkymo žala, žmonės skatinami nerūkyti nors vieną dieną. Graži pasaulinės sveikatos organizacijos iniciatyva vykdoma nuo 1987 metų, ko gero, įkvėpė ne vieną pabandyti mesti šį žalingą įprotį. Kad tai padaryti būtų lengviau, galima vadovautis įvairiais patarimais.
- Atsisakyti ne tik cigarečių, bet ir kavos, stiprios arbatos ir alkoholinių gėrimų. Nikotinas – labai stiprus stimuliantas, todėl metus rūkyti, norisi jį kažkuo pakeisti. Tačiau minėti pakaitalai metančiajam rūkyti gali dar labiau pakenkti. Rūkaliai pastebi, kad vartojant stimuliuojančius gėrimus prarandamas kontrolės jausmas, todėl būna sunkiau atsisakyti cigaretės.
- Nepersivalgyti. Kai kurie žmonės, metę rūkyti, priauga svorio. Taip yra dėlto, kad vieną priklausomybę pakeičia kita, dažniausiai maistui. Jos išvengti galima vartojant homeopatinius preparatus, pipirmėčių skonio saldainius arba kramtant becukrę kramtomąją gumą. Tačiau žmonės dažniausiai alkį malšina kaloringu, riebiu arba miltiniu maistu: pyragaičiais, saldainiais, riešutais, šokoladu. Taip pat reikėtų nepiktnaudžiauti labai aštriu, sūriu arba saldžiu maistu. Gerti daug skysčių (mineralinio vandens, sulčių, erškėtrožių ir kitų žolelių arbatų), kurių metant rūkyti organizmui reikia daugiau nei įprastai.
- Vartoti vitaminus (A, E, C, B1 ir B6), kurie mažina abstinencijos simptomus ir valo organizmą. Vitaminus vartoti mažiausiai mėnesį po žalingo įpročio atsisakymo.
- Išbandyti medicinines priemones nuo rūkymo. Maža nikotino dozė, kuri į organizmą patenka per specialų pleistrą ar gumą, gali susilpninti nemalonius cigarečių abstinencijos simptomus ir net padėti mesti rūkyti. Tačiau nereikia tikėtis, kad pakaks tik šių priemonių priklausomybei atsikratyti.
- Atlikti kvėpavimo pratimus ir giliai kvėpuoti. Tai gali padėti tada, kai aplanko nenumaldomas noras užtraukti dūmą. Kvėpavimo pratimai – paprastas būdas atsipalaiduoti, medituoti ir įsiklausyti į savo tikruosius norus.
- Išmokti nurimti. Jeigu nepadeda kvėpavimo pratimai, galima išbandyti įvairias nervų sistemą raminančias arbatas arba silpnus raminamuosius vaistus (dėl pastarųjų pasitarti su gydytoju ar vaistininku). Liaudies išminti teigia, kad gali padėti valerijonų šaknų tinktūros.
- Išsimiegoti ir daugiau judėti. Metus rūkyti, reikia pradėti labiau rūpintis savimi. Tai puikus metas pradėti daryti rytinę mankštą arba sportuoti kitu dienos metu. Užsiimti įvairia aktyvia veikla, nesvarbu, koks oras: vaikščioti, bėgioti, plaukioti, važinėti riedučiais, dviračiu, čiuožinėti, slidinėti, kopti į kalnus. Labai svarbu gerai išsimiegoti, nepersidirbti ir laikytis dienos režimo.
- Išmesti viską ir iš visų vietų tai, kas susiję su rūkymu ir tabaku: žiebtuvėlius, pelenines, cigarečių pakelius ir jų turinį. Kiekvienas daiktas, primenantis įsisenėjusį įprotį, gali skatinti grįžti prie tabako.
- Vengti rūkalių kompanijos. Bet dešimt pirmųjų dienų vengti vietų, susitikimų, vakarėlių su žmonėmis, kuriuose gali būti rūkančių žmonių ir (arba) vartojami alkoholiniai gėrimai. Darbe, kai kolegos eina parūkyti, pasidaryti puodelį arbatos, suvalgyti obuolį, paskambinti draugui, parašyti draugui arba tiesiog išeiti pasivaikščioti. Paprašyti, kad draugai, giminės ir šeimos nariai nerūkytų prie jūsų. Namus paversti nerūkymo zona. Nusprendusiems mesti rūkyti reikėtų vengti vienintelio dalyko: pamokslauti kitiems apie rūkymo žalą ir versti mesti rūkyti. Kiekvienas suaugęs žmogus turi teisę nuspręsti pats, kaip jam gyventi!
- Vis tiek nepavyksta mesti rūkyti? Galbūt metas kreiptis į specialistus pagalbos? Jie sudarys specialią programą, paskirs gydymą, kuris padės atsikratyti šio sveikatą nuodijančio įpročio.