Pagrindinis » Straipsniai » Gamtos paslaptys

Didžiausias pasaulio paukštis buvo lėktuvo dydžio

Didžiausias pasaulio paukštis buvo lėktuvo dydžio

Didžiausio pasaulio paukščio išskleistų sparnų ilgis siekė tiek, kiek Jurgio Kairio akrobatinio lėktuvo Su-31 sparnų ilgis, o mūsų laikais Anduose karaliaujantys kondorai už savo protėvius mažesni daugiau nei dvigubai.

Tai – neseniai atrasta nebeegzistuojančių paukščių rūšis Pelagornis sandersi. Išskleistų sparnų ilgis siekdavo nuo 6,1 iki 7,3 metro (Su-31 sparnų ilgis – 7,8 metro). Mūsų laikais virš okeanų tūkstančius kilometrų nemostelėję nusklendžiantys karališkieji albatrosai (tai yra didžiausias mūsų laikų skrajojantis paukštis) apie tokius sparnus gali tik pasvajoti, nes jo sparnų ilgis siekia tik apie 3,5 metro.

"Tiesiog neįtikėtina rūšis, - pripažįsta tyrimo autorius, paleontologas Danielis Ksepka. – Jos atradimas praplečia ribas, apibrėžiančias paukščių dydį. Paukščių evoliucijos medį papildyti tokia rūšimis yra išties nuostabu."

Iki šiol didžiausiu žinomu skraidančiu paukščiu pasaulyje buvo laikomas Argentavis magnificens, irgi nebeegzistuojantis, į konkordą panašus sparnuotasis titanas iš Argentinos.

"Tebediskutuojama, koks buvo Argentavis sparnų ilgis – mat yra rastas tik vienas sparno kaulas, - pasakojo D. Ksepka. – Manome, kad argentinietiško paukščio sparnų ilgis neturėjo viršyti 4 metrų. O štai mūsų atrasto Pelagornis sandersi vien skeleto (be plunksnų) ilgis ties sparnais siekia 5,2 metro. Šiaip ar taip, jo sparnų mostas – kur kas didesnis."

Pelagornis sandersi fosilijos rastos dar 1983 m. Pietų Karolinos valstijoje (JAV). Juos aptiko naujam oro uosto terminalui Čarlstone pamatų duobę ekskavatoriais rausę statybininkai. Egzemplioriaus būta tokio didelio, kad kasti jį teko ekskavatoriaus kaušu."Vien viršutinis sparno kaulas yra ilgesnis už visą mano ranką", - teigia D. Ksepka.

Radimvietėje aptikta daug sparnų ir kojų kaulų, visa kaukolė. Skeleto fragmentai buvo išsilaikę tiesiog puikiai, o tai – stebėtina, turint omenyje trapius popieriaus lapo storio jų kaulus. Milžiniško skrajūno snape rikiavosi pseudodantimis vadinamų kūgio formos, smailių žandikaulio ataugų. Tai byloja, kad paukščio būta plėšraus. Labiausiai tikėtina, kad grobį jie traukdavo iš jūros, vandenyno.

Manoma, kad šie paukščiai gyveno prieš 25-28 mln. metų. Tyrėjo teigimu, anuomet pasaulinis klimatas buvo žymiai šiltesnis nei dabar, jūros lygis aukštesnis, ašigalius dengė mažesnės ledo kepurės. Tais laikais Čarlstono miesto teritorija būtų giliai po vandeniu.

Pelagornis sandersi gyveno visoje planetoje. Jų rūšis egzistavo dešimtis milijonų metų, o išmirė maždaug prieš 3 mln. metų. Kodėl – kol kas nežinia.

"Šių jūros paukščių kaulų randama visuose žemynuose – taip pat ir Antarktidoje, - teigia D. Ksepka. – Šie paukščiai – tarsi fantastiniai sutvėrimai. Mūsų laikais neegzistuoja nieko panašaus."

Mokslininkų skaičiavimų, suaugęs paukštis galėjo sverti nuo 21,9 iki 40,1 kg. Požymiai byloja, kad tai buvo neprilygstami sklandymo meistrai. Žinoma, pakilti iš vietos šie paukščiai, ko gero, nesugebėdavo. Tačiau sklęsti, kaip manoma, jie pradėdavo įsibėgėję nuo kalvos arba atsispirdami nuo skardžio. Tikėtina, kad šie paukščiai, išnaudodami oro sroves (jau esame rašę, kaip jomis naudojasi gigantiškieji albatrosai), nusklęsdavo milžiniškus nuotolius.

Tyrimo rezultatai pristatomi žurnalo "Proceedings of the National Academy of Sciences" liepos 7 d. numeryje.

Didžiausias pasaulio paukštis buvo lėktuvo dydžio


Kategorija: Gamtos paslaptys | Įdėjo: Admin (08.07.2014) | Autorius: technologijos.lt
Peržiūrų: 757 | Reitingas: 0.0/0
Turite naujieną, receptą, pranešimą ar tiesiog radote įdomų straipsnį? Pasidalinkite ir patalpinkite. Būtina nurodyti nuoroda ir autoriu.
Prisijunk prie mūsų
Pasidalinkite straipsniu su visais, jums vienas paspaudimas, o mums malonumas.

Patalpink skelbimą skelbimaistatybos.lt . Statybų rinkai pritaikyti skelbimai.

Kiti skelbimai
skelbimai
Paskola pasiūlyti
skelbimai
Paskolos internetu. Ilgalaikis...
skelbimai
Sertifikuota ! 100 % Hard Pini...
skelbimai
NATŪRALUS papildai NĖŠTUKĖMS...
skelbimai
Greitas kreditas. Paskolos kre...
skelbimai
Valymo imone iesko uzsakymu Li...

Iš viso komentarų: 0
Sutikimas:1 Saugos kodas *:
Žymos
bendrieji statybos darbai statyba tavoskelbimai.lt nemokami straipsniai siuntos nemokami skelbimai dovanos dazymas pramogos vaikams dell Hibridiniai nešiojami kompiuteriai remonto remontas lietuva anglija Drabužių naujienos Išpardavimas reklaminiai straipsniai straipsniai ASUS Drabužių išpardavimas Lietuvos rinkos naujienos Apple Akibrokštai gyvūnijos pasaulyje ateiviai istorija archeologija civilizacijos Vitaminai Įvairios keistenybės skelbimai Naudinga žinoti Kosmosas žemė Stop kadras Atradimai Visatoje Grobuonys ir aukos aksesuarai reklama akcija kaina svorio black walnut pagerina nuo stiprina apsaugo antioksidantas valo apdaila

Patalpinai skelbimą? Spausk skelbime žvaigždutę. Patinka. Kuo didesnis skelbimo reitingas, tuo didesnė galimybė skelbimui būt čia.
Naujausi skelbimai
Ar žinote kaip stipri... 54
Naujausi skelbimai
Katės Nagas - VALO, D... 50
Naujausi skelbimai
Vitaminai AKTYVIAM GY... 55
Naujausi skelbimai
Parduodamas 25aru skl... 40000
Naujausi skelbimai
Stresui širdžiai nura... 50
Naujausi skelbimai
VAIKAMS - žarnyno mik... 58
Naujausi skelbimai
Labai mėgsti saldumyn... 52
tavoskelbimai.lt skelbimaistatybos.lt objavlenija.net

Naudojimosi taisyklės | Kontaktai/Pasiūlymai | Vartotojo pasirinkimas | TAVO skelbimai.lt naujienos | Prenumeruok >RSS Prenumeruok
S8 7753191*77 | Visos teisės saugomos | © 2014 Tavoskelbimai.lt - nemokami skelbimai internete | Lankomumas:

SiteMAP
Наверх